Naar onze maatstaven gemeten is de Turkse president Erdogan op zijn zachtst gezegd een tikje autoritair en lichtgeraakt. En op de manier waarop hij omgaat met de vrijheid van pers en meningsuiting mag en moet wat mij betreft kritiek geleverd worden. De wijze waarop de Duitse komiek Böhmermann dat deed, viel niet bij iedereen in goede aarde. Veel Turkse Duitsers konden er niet mee lachen. En dat kan ik begrijpen.
Niet één Turkse Duitser die het voor de komiek opneemt, schrijft de Volkskrant licht verontwaardigd. ‘Dat Duitsers vrijheid van meningsuiting belangrijk vinden, betekent nog niet dat ze de Turkse president mogen beledigen.’ Nederlanders vinden over het algemeen dat letterlijk alles gezegd mag worden. Natuurlijk mag dat. Maar moet iedereen dat ook grappig vinden?
Persoonlijk denk ik dat de nodige Turkse Nederlanders behoorlijk wat vraagtekens zetten bij het optreden van Erdogan. Maar hoe je het ook went of keert, Erdogan is wel Turks staatshoofd. Zouden Nederlanders zich op de knieën slaan van het lachen wanneer een Vlaamse komiek op de Belgische televisie zou beweren dat koning Willem Alexander graag kinderporno kijkt en vrouwen slaat? Ik denk het niet. En Böhmermann zei veel heftigere dingen dan dat.
Vrijheid van meningsuiting is een groot goed. Het versje van Böhmermann is natuurlijk bedoeld om te beledigen. En hij is daar, als ik zo vrij mag zijn, vrij goed in geslaagd. Het schijnt dat Erdogan dit soort beledigingen niet graag hoort. Dat kan ik begrijpen. Het schijnt dat hij ze ook zou willen verbieden. Dat kan ik niet begrijpen. Dat is gewoon belachelijk. Maar van gewone Turkse Duitsers vragen Böhmermanns versje leuk te vinden, zoals de Volkskrant lijkt te doen, gaat me ook te ver.
Inge Douma
14 april 2016
En waar was dezelfde verontwaardiging toen bondskanselier Merkel zwaar beledigd werd in de Griekse pers?
renepetersoss
14 april 2016
Welke verontwaardiging?
Jan van Velthoven
14 april 2016
Ja Erdogan wordt beledigd in dit versje. Maar waar hebben wij deze beledigingen/scheldwoorden eerder gehoord? Op veel plekken, maar met name in het repertoire van, laat ik de meest spraakmakenden noemen: Poetin, Orban en … Erdogan zelf. Te pas en te onpas maken deze drie heren met de grofste woorden hun tegenstanders, journalisten en zelfs rechters eruit voor oud vuil: terroristen, kankergezwellen, pedo’s. En ze gaan nog verder: tegenstanders en journalisten worden de mond gesnoerd en zelfs vastgezet. En onwillige rechters uit hun ambt. De woorden van onze Duitse komiek zijn echt letterlijk dezelfde als die genoemde heren gebruiken. Het probleem dat Erdogan hiervan maakt is dat je dit iemand in zijn positie niet aan behoort te doen. Dat vind ik ook. Maar wel pas als hij om te beginnen zijn eigen vergelijkbare woorden intrekt en zijn (mis)daden tegen de vrijheid ongedaan maakt. Goed voorbeeld doet goed volgen.
renepetersoss
14 april 2016
Helemaal eens Jan. Maar mijn punt is niet dat Erdogan niet aangepakt zou mogen worden. Mijn punt is dat van Turkse Duitsers niet gevraagd mag worden dat leuk te vinden.
Jan van Velthoven
14 april 2016
Mee eens René. Maar ook Duitsers, of wijzelf, hoeven dit niet leuk te vinden. Het is immers niet echt leuk. Het is de schrille scheidsrechterfluit van de nar, die laat weten: Erdogan hou er nou eens mee op om met gestrekt been in te komen op de achillespezen van andersdenkenden. Turkse Duitsers zouden dit beter niet afwijzen vanuit louter herkomstchauvinisme, maar eerder Erdogan beoordelen op zijn merites en misstappen, en de kritiek op hem in dat perspectief plaatsen. En ja, ik weet dat dit voor zijn aanhangers teveel gevraagd is. Maar toch. En Erdogan heeft, gezien zijn verkrampte defensie en agressie, kennelijk ook de nodige Turkse tegenstanders. Die mogen, zeker in Duitsland en hier, ook een stem hebben, zich gekend en erkend voelen. En dit, zo niet leuk, dan toch terecht vinden.
Giovanni
14 april 2016
Je hoeft deze humor niet leuk te vinden! Er wordt iets aan de kaak gesteld en uiteraard extreem. Dat is satire. Alsof het leuk is wat Lucky TV deed met de vorige paus, die als vieze oude pedofiel werd neergezet, om maar eens iets te noemen.
Wat hebben Turkse Duitsers of Turkse Nederlanders met Erdogan?? De meest zijn niet in Turkije geboren maar zijn die dan toch solidair met een ondemocratische dictator die liegt en bedriegt en met het grootste gemak de rechtsstaat in Turkije om zeep helpt.
Is Turkije hun droomland? Dan kun je toch niet sympatiseren met zo’n dictator? Een dictator kun je niet genoeg beledigen. Zoals Hans Teeven gisteren op TV zei.