Asielzoekers krijgen voorlichting over homo- en vrouwenrechten. Dat wil minister Bussemaker. “Vluchtelingen komen uit landen waar rechten van vrouwen niet altijd worden gerespecteerd, waar homorechten niet vanzelfsprekend zijn. Wij maken duidelijk dat discriminatie niet wordt geduld.”
Prachtig natuurlijk dat de minister zo op de bres staat voor homo’s en vrouwen. En het lijkt me zeer nuttig asielzoekers duidelijk te maken hoe we hier samen willen leven. Discriminatie van homo’s of vrouwen mogen we niet tolereren. En daar kan wat mij betreft niet streng genoeg op gehandhaafd worden.
Maar laten we eerlijk zijn. Die paar lesjes over homorechten zijn toch vooral symboolpolitiek. Net als het plan om de grondwet in het Arabisch te vertalen en aan vluchtelingen uit te delen overigens. Ik wou dat het zo simpel was. Je deelt een paar blaadjes tekst uit. En voilà! Weg zijn alle belemmerende overtuigingen! Dat gelooft toch geen mens?
Ik heb er best begrip voor dat een minister wat aan haar persoonlijk PR wil doen. En ik snap zelfs dat de druk vanuit de bevolking toeneemt om tenminste iets te ondernemen. Maar waarom niet echt investeren in taalverwerving, werk en intensieve contacten met autochtone bevolking? In combinatie met een strakke handhaving werkt dat vast beter dan het voorlezen van een paar kopietjes uit een lesboek van de middelbare school. Kom op Den Haag. Doe eens wat meer dan het bedrijven van symboolpolitiek.
Dirk K.
26 januari 2016
Kleine aanvulling: Amsterdam wacht er niet op, maar gaat er zelfs ook al aan de slag… http://bit.ly/1SHXbk4
Remie
26 januari 2016
Beste Rene, ik snap jouw reactie wel maar die van de Minister ook. Jij en ik weten ook dat van de asielvragers er zo ongeveer 70% geen recht op heeft en dus terug gezonden moet worden naar t land van herkomst. Op zo een grote groep kan en mag je tot die tijd toch niet verl investeren! Verder ben ik t met je eens dat je beter kan voorkomen dan genezen en dat in dat proces zachte heelmeesters stinkende wonden achter laten.
renepetersoss
26 januari 2016
Ik had eigenlijk nog iets moeten toevoegen. Wat voor beeld schetst de minister eigenlijk van vluchtelingen? “Het zijn allemaal vrouwen stenigende en homo hatende criminelen. Tenzij ze les krijgen natuurlijk.”Sjongejonge.
jungleelephant
27 januari 2016
Daar schrijft u wat:”een strakke handhaving”!Was het maar zo’n feest!
Jan van Velthoven
27 januari 2016
Het bespreekbaar maken van vrouwen- en homorechten is een uiterst gevoelige interventie die beter kan gebeuren vóór of tenminste gelijktijdig met intensieve taalverwerving (hoe geëmancipeerd is het lesmateriaal?), werkmogelijkheden en intensieve contacten met autochtone Nederlanders. Wellicht is het mogelijk bij COC’s vrijwilligers te werven die als buddies ervoor zorgen dat de mentaliteitsverandering niet tot een eenmalig lesje beperkt blijft. De minister steekt een hand uit, en dat mag je een symbool noemen, maar wel een van grote betekenissen. Dat homo’s uit AZC’s in een Blijf-Van-Mijn-Lijf-Huis afgezonderd moeten worden is helaas nodig maar structureel niet acceptabel. Een goed initiatief verketteren leidt tot gekrakeel. Beter is het dit mede aan te grijpen tot een integrale aanpak: normen en waarden, taal, werk en wederzijdse kennismaking. Er is werk aan de winkel, en geen tijd voor verder politiek gekissebis. Waar jarenlang weggekeken is, verdient deze minister het niet weggezet te worden bij de eerste beste concrete poging om gevoelige normen en waarden ter plekke ter discussie te stellen. Aansluiten en verbreden lijkt me constructiever.