Ik meen dat het ergens in het oosten van het land was. Maar een paar jaar geleden werd een ambtenaar met een hamer geslagen. Toen ik daar een stukje over schreef, vroeg iemand mij wat die ambtenaar gedaan had om die klap uit te lokken. Op een actie volgt een reactie, zo’n soort redenering.
Mensen die ‘normaal’ gedrag vertonen, kunnen zich niet voorstellen dat een actie-reactie redenering in menselijk gedrag niet altijd opgaat. Een normaal mens kan zich nauwelijks voorstellen naar huis te rijden, naar de schuur te gaan, een hamer te pakken, terug te rijden, keurig op je afspraak te wachten en dan keihard toe te slaan. Menselijkerwijs moet er dus wel een reden zijn.
Zo redeneren is gevaarlijk. Een ambtenaar lokt natuurlijk nooit een klap met een hamer uit. Misdragingen zijn altijd een menselijke keuze. Ook al is die keuze voor normaal gesproken niet te bevatten. Op televisie maken advocaten wel eens gebruik van zo’n soort redenering. Voor slecht gedrag is dan altijd een verklaring. Een slechte jeugd bijvoorbeeld. Of een even plotseling opkomende als verdwijnende psychische stoornis.
Voor een wetenschapper is het heel interessant te weten waarom mensen zich misdragen. Actie-reactie redeneringen verklaren in ieder geval niets. Niet iedereen die zich slecht behandeld voelt slaat een ambtenaar met een hamer. En niet iedereen met een slechte jeugd pleegt een moord. Ook opiniemakers doen soms pogingen om misdragingen te verklaren als een reactie. Ook zij hebben ongelijk. Misdragingen zijn een keuze en geen reactie. Net doen alsof dat niet zo is staat wat mij betreft gelijk aan ‘goedpraten’.
In Heesch werden varkens opgehangen om te protesteren tegen de komst van een AZC. Ook werd bij de burgemeester thuis een poort vernield en zand gestort. Dat is geen logische reactie van mensen die boos zijn. Dat is gewoon vandalisme. Als alle mensen in Nederland die op de een of andere manier kwaad zijn een varken op zouden hangen, dan aten we voorlopig vegetarisch. Dreigementen en vernielingen zijn niet als een reactie op iets te verklaren. Die hoor je gewoon te veroordelen.
jungleelephant
15 januari 2016
Een dood biggetje ophangen is geen vernieling en ook geen dreigement.Aangezien noch regering,noch burgemeesters,noch ambtenaren te vinden zijn die luisteren naar het volk dat hen betaald,zullen burgers een statement moeten maken.En als dat zonder geweld gaat is dat alleen maar prijzenswaardig!Maar bovengenoemde personen vinden het alleen maar grandioos als ze hun godvergeten gang kunnen gaan ten koste van diezelfde burgers die ze knechten!Maar eens loopt de emmer over;volkomen terecht en normaal!Als je steeds weer tegen een muur aanloopt zoek je andere wegen;we zijn tenslotte geen lemmingen die zelf de afgrond in springen!
Jan van Velthoven
16 januari 2016
Uit representatief onderzoek blijkt dat de (grote) meerderheid van het Nederlandse volk vóór opvang asielzoekers is. I&O Research: 71% acceptabel, 21 % niet-acceptabel, 6% weet niet, 2% onthouding. Opvallend is dat inwoners met een AZC in de buurt positiever over asielzoekers zijn! De burgers, het volk is dus vóór asielopvang. De tegenstanders moeten niet doen alsof zij “Het Volk” zijn. Opvang is niet raar, maar typisch Nederlands. Door de eeuwen heen is ons land een toevluchtsoord geweest van allerlei verdrevenen, van allerlei geloven. Laat Nederland gewoon echt Nederland blijven, en dus vluchtelingen opvangen.
jungleelephant
16 januari 2016
Ik ben het volledig eens met opvang van vluchtelingen,maar niet met opvang,levenslang,van agressieve niksnutten die nergens voor op de vlucht zijn,om hier een luizenleven te gaan lijden op onze kosten.En daarvoor als dank zich nog gruwelijk misdragen ook!En dat de meerderheid van het volk voor is,is een flagrante leugen!Dat was eens,maar die tijd is voorbij;ze zien wat er van is gekomen,en dat is niks fraais!
jody
16 januari 2016
Helaas Jan, klopt niet zo veel van wat je schrijft vraag maar aan Rene die heeft geschiedenis gestudeerd
Jan van Velthoven
18 januari 2016
Ik citeer uit algemeen toegankelijk onderzoek, met bronvermelding zoals je ziet. Over René geen kwaad woord. En over mijzelf: ik ben zelfs al 40 jaar geleden afgestudeerd ….:-)