Wie een flinke tijd in de gevangenis zit, raakt zijn woning kwijt. Want het kan niet zo zijn dat een woning leeg staat in afwachting van de terugkeer van een criminele huurder. En uiteraard hebben gevangenen geen recht op een uitkering. In de bajes krijg je kost en inwoning. Dat is allemaal begrijpelijk en heel terecht. Maar het kan er wel voor zorgen dat je na het uitzitten van je straf zonder woning en inkomen op straat komt te staan.
Wie geen inkomen heeft, meldt zich bij de gemeente voor een zogenaamde ‘bijstandsuitkering’. Om die te krijgen heb je wel een adres nodig. Om een adres te kunnen hebben moet je huur betalen. Maar dat is lastig als je geen inkomen hebt. Bovendien werken veel gemeenten met een zogenaamde ‘wachttijd’ voor mensen die een uitkering aanvragen. De eerste paar weken moeten mensen zich zelf weten te redden. En er alles aan doen om werk te vinden. Daarna kan pas een uitkering worden toegekend.
Die wachttijd werkt prima. Tenminste voor mensen die vanuit de WW uit dreigen te stromen naar de bijstand. Ik vind het bijzonder. Maar er zijn blijkbaar best veel mensen die pas serieus beginnen met solliciteren zodra het einde van de WW in zicht dreigt te komen. Voor die mensen werkt een wachttijd dus prima. Maar voor mensen die uit de gevangenis komen vind ik dat een ander verhaal.
Stel je voor dat je de gevangenis verlaat zonder dat een minimaal inkomen en een slaapplaats georganiseerd is. De kans dat je je niet zo populair gemaakt hebt bij vrienden en familie is best aanwezig. Als men je een maand laat wachten, waar moet je dan naar toe? De uitkomst is te voorspellen. En dan vinden wij het vreemd dat relatief veel ex criminelen binnen afzienbare tijd weer de fout in gaan.
In theorie is het gemakkelijk op te lossen. Een gevangene hoeft niet te wachten met in actie komen tot hij daadwerkelijk op vrije voeten staat. Maar misschien is het toch niet zo eenvoudig. Solliciteren vanuit de cel? En hoe ga je op gesprek dan? De kans dat een werkgever zich tijdens het bezoekuur meldt voor een gesprek op locatie acht ik niet zo groot. Maar gelukkig zijn er gemeenten die proactief te werk gaan.
Wat te denken van een contactambtenaar die een afspraak maakt met zijn cliënt om een maand voor vrijlating echt even te bellen. “Zodat ik een en ander vast in werking kan zetten.” Het kan wel en het gebeurt ook. Gemeenten die er met projecten voor zorgen dat een ex gevangene een goede start kan maken. Maar voor een echt goede start is meer nodig dan inkomen en een plek om te slapen. Het beste is werk. Vanaf dag 1.
Hoe mooi zou het zijn als iemand die vrijgelaten wordt vanaf dag een zeker zou kunnen zijn van een slaapplaats en inkomen uit werk. Dat moet toch eenvoudig te regelen zijn? Het is van te voren bekend wanneer iemand vrij komt. Een plek om te slapen moet voor iedereen geregeld zijn. Ook wanneer er geen eigen woning (meer) is, of er niet bij partner, ouders of familie geslapen kan worden. En werk is er voldoende. Via de Sociale Werkvoorziening bijvoorbeeld. Gisteren sprak de Tweede Kamer over de Participatiewet. Ik vroeg aandacht voor dit onderwerp. Volgende week kom ik met een motie. ‘Van Bajes naar Baan’. Hoeveel ellende en recidive kunnen we met een beetje moeite gewoon voorkomen?
Kees Peters
24 januari 2019
Hoi René, misschien een alternatief voor als een baan niet direct voorhanden is. Er bestaat altijd de mogelijkheid om voor de eerste 4 weken (na 4 weken is de gemeente verplicht een voorschot op de uitkering te verstrekken) een lening te bezien vanuit de bijzondere bijstand. Er moeten dan wel goede afspraken worden gemaakt over de terugbetaling die voor de cliënt ook haalbaar zijn, ook na zijn bijstandsperiode.
Hermen Jan Rijks
25 januari 2019
Waarom bedenk je niet een systeem dat iemand het wettelijk recht heeft de woning aan te houden en dus ingeschreven te blijven op een locatie? Hij moet zelf een onderhuurder vinden, maar de woningeigenaar (woningbouwvereniging vaak) bepaalt de voorwaarden. Daarmee worden al veel problemen en risico’s voorkomen.
Doesje Fransen
29 januari 2019
Hoi Rene, helemaal mee eens, vanaf dag 1 wonen en betaald werk zal een heel verschil maken. Daarom hebben wij als Start Foundation het initiatief opgepakt om een woon-werk voorziening op te gaan zetten, in samenwerking met ketenpartners. Een hele uitdaging maar waar een wil is, is een weg… ik ben benieuwd welke motie je gaat indienen. Kunnen wij inzage krijgen? doesje@startfoundation.nl
Nauta C.S. (Catrien)
1 februari 2019
Hi René,
Ik hoop dat het goed gaat met je. Ik was geïntrigeerd door jouw bericht hieronder en je inbreng in het AO hierover. En ik heb even navraag gedaan bij mijn collega’s.
Blijkbaar gaan mijn collega’s van het jongerenloket regelmatig langs bij gevangenissen om jongeren te wijzen op het belang van een goede voorbereiding op het moment dat zij weer buiten staan. Zij mogen niet weten hoe lang de jongeren nog in detentie blijven, maar geven aan alle jongeren hun kaartjes en bieden hulp aan bij voorbereiding op het moment van vrijlating. Idealiter begeleiden we jongeren meteen naar werk (komende week presenteert Rotterdam haar leerwerkakkoord), maar we proberen er in ieder geval voor te zorgen dat jongeren niet helemaal zonder enige voorbereiding op straat staan. Met betrekking tot de vier weken zoektermijn: deze kan al ingaan op het moment dat de jongere in detentie zit. De jongere moet dan uiteraard wel op tijd aanvragen, maar dit is iets waar de medewerker van het jongerenloket ze op wijst.
Hoop dat dit helpt. Hoor het graag als je nog vragen hebt.
Goed weekend alvast.
Hartelijke groet, Catrien